Oroszország toxikus társadalma
Putyin háborúja Ukrajna ellen nem két éve tart, hanem 2014 óta, a Krím megszállása, és Donyeck megtámadása óta. Putyin fő oka a háborúra saját hatalmának megőrzése. Ukrajna hasonlít legjobban Oroszországra a posztszovjet államok közül, és nem tűrhette, hogy az sikereket tudott felmutatni. Putyinnak veszélyes egy nyugati típusú Ukrajna megléte, mert alternatívája lehet maffiaállamának. Racionalitást nem kell keresni, maffialogika érvényesül, Oroszország egy maffiaállam atomfegyverrel. Putyin titkosszolgálati múlttal bíró maffiózó.
Amiben az orosz társadalom leginkább különbözik az ukrántól: az az erőszak tolerálása. Három fő területen tapasztalható ez: 1. A családon belüli erőszak megléte és gyakorisága. Néhány évvel ezelőtt megváltoztatták ennek büntetéskategóriáját, leszállították a büntetési tételt, kb. a tilosban parkolással került egy szintre. 2. A hadseregben gyakori az elöljárók újoncokkal szembeni megalázó eljárása, nem ritkán szadista kínzások is előfordulnak. Ezt soha nem követi felelősségre vonás, ezért is érthető a hadsereg ukrajnai brutalitása. 3. A büntetés-végrehajtás intézményeiben sok ember dolgozik, néhány régióban a büntetőtábor a legnagyobb munkaadó. Sokan tanúi, részesei a "megmagyarázhatatlan" haláleseteknek (az elítéltek leeshetnek a lépcsőről, vagy nem kapnak orvosi ellátást). A három különböző területen tapasztalható erőszakot az kapcsolja össze, hogy a felelősöket nem vonják felelősségre.
Az okokat kutatva arra jutunk, hogy a társadalom nem dolgozta fel a szovjet korszak, a Gulag bűneit. Bár ezek ma már nem tabuk, de a tettesekről most sem szabad beszélni. Mégpedig azért, mert a tettes az orosz állam volt, a mai állam pedig deklaráltan ennek a jogutódja. Ugyanígy nincsenek feldolgozva az orosz állam területi terjeszkedésével együtt járó bűncselekmények sem, ebben az esetben az ismeretek is hiányoznak. A társadalom traumatizált, a tettes-, és az áldozatoldalon is. Nincs megfelelő tudás a sok millió áldozatról, ezért újratermelődik az erőszak. A társadalom befelé és kifelé is erőszakos, és lelkiismeretlen.
Az orosz befolyás a posztszovjet államok társadalmait is megmérgezi (gondoljunk a megfélemlített grúz, és örmény társadalomra), a méreg a maffiózó Putyintól ered. Következménye ennek a mai időszakra nézve az, hogy ma az orosz társadalom 74%-a támogatja a háborút, és hogy bűnözők: sorozatgyilkosok, kannibálok, erőszakolók szabad lábra kerülhetnek, ha a frontra mennek. A háborúban gonosz embereket látunk, nem a hódítás a cél, hanem a rombolás, a kizsákmányolása.
Hogy mit tesz az orosz társadalom ez ellen? A háborút hallgatólagosan megtűrik, félrenéznek, és a hétköznapokkal foglalkoznak. Ráadásul a nagyvárosokban nem igazán lehet észlelni, hogy az ország háborúzik. Ha akarnának, tudnának tájékozódni az emigráció bőséges internetes anyagaiból. Nincs egyéni felelősségérzet a kollektívcselekedetekért, az emberek nem tiltakoznak, mert nem érzik magukat ezekben a bűnökben felelősnek, illetékesnek. Jellemző a társadalomra a felsőbbséggel szembeni tehetetlenség tudata, az, hogy nincs esély részt venni az események alakításában. A fegyverszünetet csakis orosz feltételekkel tudják elképzelni. Ma óriási bátorság kell a tiltakozáshoz, az ellenálláshoz A szembeszegülést nagyon komoly börtönbüntetéssel sújtják, vagy "enyhébb" büntetésként pszichiátriai kezelésben részesítik a másként gondolkodókat. Az orosz társadalom elmulasztotta az ellenállást akkor, amikor az még lehetséges volt.
Van-e esély egy demokratikus Oroszország megteremtésére? Az orosz emigránsok reménye: Ukrajna győzelme, és az orosz állam, és hadsereg veresége. Putyin szerint az oroszok egy győztes nép, az orosz történelem ezer éve pedig győzelmek sorozata, ezért kellene, hogy veszítsenek. Ha már az oroszok megérzik azt, hogy igazán rosszul élnek, az megerősítheti az ellenzéket. Az orosz ifjúságtól nem várható változás. A putyini ifjúsági szervezet (NASI) vezetőit beemelték a hatalmi apparátusba, Az állami Ifjúsági Hadseregnek 1,3 millió tagja van (6-18 év között) agymosott, indoktrinált fiatalok, és fegyverük is van. Lehetetlen ezt az orosz társadalmat megváltoztatni, nem lehet "kibombázni", de nincs esély arra sem, hogy az európai emberekből kiűzzük az oroszoktól való félelmet. Ezért nem várható, hogy Oroszország valaha is demokratikus ország lesz.
Russlands toxische Gesellschaft - Erfahrungsbericht von Dr. Gesine Dornblüth und Thomas Franke