Gogol: Holt lelkek
Gogol főműve, és alkotói tevékenységének csúcspontja a "Holt lelkek" című regénye.17 évig, 1835-52 között dolgozott rajta. A mű a feudális orosz társadalom agóniáját mutatja be.
A cselekmény a földesurak körében játszódik. Gogol egy olyan világot láttat, amelyben már nem lehet emberségesnek megmaradni. Az elnyomottnak elviselhetetlen, de az elnyomó is roskadozik benne.
A főhős holt lelkeket, jobbágyokat vásárol, akik az összeírásokban még élőként szerepelnek. A "holt lelkek" kifejezés jelentése Gogol korának általános szóhasználata szerint, halott szolga. De a regényben jelenti a feudális rend holt lelkeit, az eltorzult jellemeket is. Így a "holt lelkek" egyaránt érthető a halott szolgákra, és az élő tulajdonosaikra is.
A regény főhőse, Csicsikov jelentéktelen külsejű, elszegényedett földbirtokos. A cári bürokrácián nőtt fel, amely az üzleti visszaélések komikus példáival szolgált. Nemesi udvarházakat keres fel, és a zsíros, bőséges ebéd, és nehéz italok után meglepő üzleti ajánlatot tesz a házigazdának. Holt lelkeket vásárol. A látogatóról kiderül, hogy szélhámos, de az, akit becsapott, megérdemli a sorsát.
Csicsikov útjai pusztulásnak indult, maradi társadalmi rendet mutatnak. De ő maga is annak a rendszernek a szülötte, melynek tipikus alakjai a szélhámosok, és az élősködők. Mindig talál magának újabb ügyfeleket, azok butasága vagy nyerészkedési vágya miatt. Kihasználja ennek a világnak a törvényeit, és lehetőségeit. Nem rosszabb, de nem is jobb kortársainál, mindössze kicsit bátrabb, és élesebb eszű náluk.
Csicsikov öt földesurat keresett fel, akik egymástól sokban különböznek, de a sorsok mögött ugyanazok az okok rejtőznek. Gogol hasonló módon mutatja be őket. Először a házukat, cselédeiket, másodszor a földesurakat asszonyaikkal, gyerekeikkel. Ezt követi a bútorok, ételek, italok, ruházat leírása. A beszélgetések vége az üzleti ajánlathoz vezet el. Az öt ember öt különböző választ ad erre.
Manyilov álmodozó, tétlen ember. A rendszer tette ilyenné, lelkét és jellemét is elsorvasztotta. Mindössze annyi az álma, hogy alagutat építsen háza, és a tó között. Korobocska sokban hasonlít Manyilovra, de szűklátókörűsége megkülönbözteti tőle. Nozdrjov kötekedő, izgága, iszákos és durva ember. Mindez a haláltól, és a tönkremeneteltől való félelméből fakad. Szobakevics életmódja elfogadhatónak tűnik, de valójában tanácstalanság, és tétovaság jellemzi. Pljuskin zsugori ember, már nem törődik egykor virágzó gazdaságával, legfőbb időtöltése az öncélú gyűjtögetés.
A főhős utazásai közel visznek minket a földesurak és szolgáik világához. Üzleteket köt az urakkal, és az üzlet a szolgákról rendelkezik. Nem látunk közöttük egyetlen emberséges alakot sem. Bárhova megy is Csicsikov, ki tudja használni ezeknek az embereknek a korlátoltságát. Ez a társadalom halálra volt ítélve.
Az udvarházakban holt lelkek laknak: elszáradt szívvel, kifordult lélekkel, eltorzult tudattal, elkorhadt jellemmel. Gogol a regénnyel a holt lelkek temetőjét az élők életterévé akarta változtatni.
https://www.youtube.com/watch?v=aVX1KgU6WxM