Az orosz kultúra és a háború
Interjú Mihail Epsteinnel, Amerikábam élő orosz filozófussal, egyetemi professzorral.
Elkerülhető lett volna a háború?
A háború elkerülhető lett volna, ha társadalmat nem itatná át a propaganda, és ha kormányzatban ülő embereket le lehetne váltani. A történelemnek vannak törvényszerűségei, ezek sokszor átláthatóbbak, mint a fizikáé. Az orosz történelem menetén végigtekintve a terjeszkedési szándék nem tűnik újdonságnak. Ez a háború az orosz történelem és kultúra legalsó rétegéhez tér vissza: a mongol Aranyhorda története nyilatkozik meg benne. Az akkori nomád népek állandó területi terjeszkedése, a határok meghatározhatatlansága. Csaadajev így írt erről (1829): mi mindannyian nomádok vagyunk, városainkat kevésbé szeretjük, mint a nomádok a szálláshelyeiket, sehol nem tudunk megmaradni. Gogol "Holt lelkek" hősének, Nozdrev szavaival: ez itt az én birtokom, de ami ezen túl van, az is az én birokom.
Hogyan változott meg az élete a háború kirobbanása óta?
A 2001.szept. 11.-i terrortámadás óta eltelt időszak mind a társadalmak, mind a világ számára depressziós időszak volt, véget ért a posztmodern kor. Ma már minden napunk az utolsó lehet, Putyin állandóan az atombomba beindításával fenyegetőzik. Furcsa módon e mellett megjelent az életigenlés, az elfojtott vidámság, az egyszer élünk hangulat.
Mit jelent az Ön által használt "antivilág" fogalma?
Oroszország mindig valamitől való elhatárolódásban, vagy valakivel szemben építette magát. Kezdetben a szabad nomádokkal, aztán az Aranyhordával, majd a Nyugattal szemben. A nyugati elvekkel szemben állva, az ország a tagadásban nőtt, bővült, fejlődött. Az októberi forradalom is a nyugati világ tagadása volt. Az őszinte pravoszlávia gyümölcse volt ez, ami ellenállt a nyugati protestansizmusnak, és katolicizmusnak. A mai orosz világ az egész emberiséggel áll szemben. Nincs már meg az az illúziója, hogy internacionalizmussal egyesíti az embereket. Putyin mindenkit hergel, gyűlöl, megvet. Ellenségek veszik körül az országot. le kell velük számolni. Nem maradt semmi érintkezési pont az emberiséggel. Az "anti" végigvonul az egész orosz történelmen, de most nyilatkozik meg teljesen. Atombombával fenyegetőznek, a világ megsemmisítésével. A "semmi" eszméje, nem a nemlét, hanem a semmiben létezést jelentené.
Lát- e hasonlóságot a harmincas évek végének eseményeivel?
Az emberek a Szolzsenyicin "Gulag"-ját olvasva csodálkoztak, hogy történhetett ez meg? Hogyan engedték az emberek magukat megsemmisíteni? Hogyan élhetett a társadalom állandó paranoiában? Most látjuk, hogy működik ez. A társadalmi téboly állapota könnyen tovább adható a propaganda ilyen alapos munkája mellett. A téboly vírusa könnyen terjed. Még a fiatal nemzedéket is elérte. A félelem atmoszférája, ami lenini-sztálini időkben alapozódott meg újra itt van. Bosszút állunk a szenvedéseinkért, a hidegháborús vereségért. Túl sok az egybeesés az akkori időszakkal.
Mit jelent schizofasizmus (szkizoid fasizmus) szó?
A szkizoid fasizmus jellemezheti a társadalom, de az egyének állapotát is. Miközben a vezető propagandisták az orosz élet fölényéről szónokolnak, és lenézik a Nyugatot, de ott vannak nyaralóik, yachtjaik, gyerekeik, ők maguk ott tanulnak. Maga a fogalom 2014-ben született a Krím elfoglalását követően. Amit ennek az annexiónak az igazolására mondtak, az mind Hitlert idézte. Nincs szó tiszta fasizmusról, nem a rasszok tisztasága érdekli a putyini elitet, hanem a vagyonszerzés.
Mi 2023-ban az év szava?
A 2022-es év szava a háború volt. Ha lenne értelme megválasztani 2023 szavát, akkor a propaganda által legtöbbet használt szavak a legnagyobb hatásúak: "az idegen ügynök", "ellenséges országok". Szóba jöhet még a "reménytelenség" is.
Lát-e változást az orosz kultúrában?
Eddig egymást váltották a korszakok: szocreál, posztmodern, metamodern. Most a vég kultúráját éljük. Ez az emberiség végének, az atombombának kultúrája. Az eddigi klasszikus az orosz kultúra hiába való volt: olyanokat nevelt ki, akik ma ölni mennek. Ilyen irányba vitte Putyin a kultúrát. Ma nem áll a valódi kultúra mögött az orosz állam.
Mi lenne a háború befejezésének legjobb változata?
Ukrajna feltétlen és vitathatatlan győzelme, minden elvesztett területét visszanyerve. A mostani hatalom bukása Oroszországban. Új államok sorának születése az ország területén. Visszatérés a többpólusú országhoz, a nyelv azonossága mellett az orosz államok uniójának megteremtése.
Война обнажила дно русской культуры и истории / Михаил Эпштейн