August Landmesser

2024.03.03

August Landmesser a '30-as évek elején még meggyőződéses náci volt, 1935-ben azonban már elfordult a náci párttól, az NSDAP eszméitől. Az ok: szerelmes lett egy zsidó nőbe. 1936-ban fiatal férfiak egy csoportjának tagjaként találkozott Hitlerrel. Egy új haditengerészeti hajó keresztelési ünnepségén ő volt az egyetlen, aki megtagadta a karlendítéses köszöntést.

Hitler hírhedt "Sieg heil" ("éljen a győzelem") köszöntése kötelező volt minden német állampolgár számára, mint a Führerhez, a párthoz és az országhoz való hűség kifejezése. 

Ki volt August Landmesser?

1910-ben Schleswig-Holsteinben született. 1931-ben, a válság idején munka reményében lépett be a náci pártba. Hosszú évekig lojális náciként azonosult a párt eszméivel. Az 1936. június 13.-án készült fénykép már azt mutatja, hogy a férfi gondolkodása megváltozott.

Mi történt?

Az ok egy zsidó nő, Irma Eckler volt, akit 1933-ban ismert meg, és akit két évvel később eljegyzett. Abban az évben adták ki a Nürnbergi törvényeket, melyek szerint a vegyes házasságok törvénytelenek voltak. Landmesser és Eckler hiába nyújtottak be házassági kérelmet Hamburgban, az anyakönyvi hivatal megtagadta a házasságot.

A fénykép elkészültekor Landmesser már nem volt tagja a náci pártnak: amikor viszonya kiderült, kizárták a pártból.

1935 októberében lányuk született, 1937-ben elhatározták, hogy Dániába menekülnek. Nem sokkal a határ előtt elfogták őket. Landmessert a Nürnbergi törvények alapján letartóztatták, " fajgyalázással" vádolták. Bizonyíték hiányában később szabadon engedték azzal a kikötéssel, hogy többet nem találkozhat Irma Ecklerrel. Landmesser nem akarta elhagyni a nőt, és figyelmen kívül hagyta a náci törvényeket. Mivel a törvény ellen vétőkre börtönbüntetés várt, Landmessert 1938-ban 3 évre büntetőtáborba zárták. Sosem látta újra párját és gyerekét.

Irmát, aki ekkor már második lányukkal volt terhes, egy női koncentrációs táborba deportálták. Itt szülte meg második lányukat, Irenet. Többszöri átszállítást követően 1942-ben ölték meg egy "eutanázia központban", Bernburgban.

Landmessert 1941-ben szabadon engedték, és egy szállítócégnél végzett több évi munka után 1944-ben behívták hadseregbe, és Horvátországba küldték. Néhány hónappal később eltűnt, valószínűleg Ston közelében halt meg 1944-ben. Őt, és feleségét is 1949-ben halottnak nyilvánították.

A gyerekek árvaházban, később a nagymamánál nevelkedtek. Az egyik lány ismerte fel később apját a fotón. Ma még vitatott, hogy valóban ő van azon a képen. 

https://www.focus.de/politik/deutschland/ein-bild-eine-ausnahme-die-tragische-geschichte-des-mannes-der-dem-fuehrer-den-hitler-gruss-verweigerte_id_4794118.html

https://www.youtube.com/watch?v=xUUgkAm-Kc0

https://www.businessinsider.com/german-refused-nazi-salute-landmesser