A Prédikátor könyve

2024.12.17

 A könyv a Biblia egyik legnehezebb olvasmánya. Műfaja szerint bölcsességi-költői könyv. Szerkezete ismétlődésekre épül:" láttam", "hiábavaló", "enni, inni, vigadni, örvendezni, élni a jóval, jót cselekedni". Vagyis megpróbáltam a dolgokat, mindent hiábavalónak találtam, végül rátaláltam a megoldásra, a jó követésére. Nem mutatkozik be a könyv szerzője, de a bölcsességre, gazdagságra, és az alkotásokra való utalásokból bölcs Salamon alakja bontakozik ki. A könyv a király életének utolsó szakaszában keletkezhetett (Kr. e. 10. sz.).

A könyvben saját életútját idézi fel: hitehagyás, bálványimádás, megsötétedés, lelki torzulás, depresszió kísérte életét. Meggyőződéses Isten-követésből jutott ebbe az állapotba. Lelki állapotának változásain keresztül mutatja be újbóli megtérésének folyamatát. Élete példájával akar olvasóinak tanulsággal szolgálni, vigaszt, reményt adni. Istennél nincs olyan mélység, ahonnan nincs visszatérés.

Salamon Istentől kapott bölcsességet Izrael népének vezetésére, a hatalom birtokában ezt már magának tulajdonította. Isten szembesítette a céltalanság, a hiábavalóság, a nihil iszonyatával. A természet körforgásával megértette vele, minden elenyészik, az emberi élet is elmúlik. Salamon ebből azt a következtetést vonta le, hogy az élet értelmetlen. A kikerülhetetlen halál gondolatával ragadta meg Isten Salamont.

Ő a kiutat keresve nem Istenhez fordult, hanem más válaszokat talált: élvhajhászás, vagyonfelhalmozás, nagyra törő alkotások. Ezek voltak menekülési kísérletei a nyomasztó valóságból, ezekkel kívánt halhatatlanságra szert tenni. Ezt követően még nagyobb üresség vette körül. Ekkor fordulat következett, szeme kinyílt, istenkép kezdett benne körvonalazódni. Hitt már Istenben, de egy Isten által determinált, megváltoztathatatlan világot érzékelt. Nem hitt még Isten jóságában, nincs biblikus képe Istenről. Salamon egy újabb felismeréssel még közelebb jutott Istenhez. Ha igazság nincs is a világban, de van igazságszolgáltatás. Ezt ugyan az Isten késlelteti, mert minden embernek próbaidőt akar biztosítani. Következő lépésként már nem csak magára figyel, észreveszi a másik ember nyomorúságát, és lelkét ez megindítja. Isten meglágyította a szívét. Boldogságeszményében változás következett be. Az igazi boldogság a belső lelki harmónia, a derűs, kiegyensúlyozott élet, már nem a külsődleges értékek vonzzák. A világ kínálta portékák közül önmagában semmi sem nevezhető jónak Isten mércéje szerint. Végül megjelenik a "mindent láttam", az összegzés, az eredmény bemutatása. Ekkor válik a király Prédikátorrá.

Háborgott a lelke az emberi sorsokat kísérő szívszorító igazságtalanságok miatt, most már az utolsó ítéletben megvalósuló igazságszolgáltatás reménye békességet adott. Nézőpontváltás történt a lelkében, az emberi szemszögű vizsgálódásból, Isten dolgainak meglátásáig emelkedett. A megváltási terv ismeretében minden érthető lett. Semmi sem véletlenszerű a világban, minden Isten ellenőrzése alatt áll. Értelmes alázat szükséges az élet megfoghatatlan kérdéseinek kutatásához. A Prédikátor átértékelte a boldogság fogalmát is. Az ember élvezze az életet, de felelősséggel élje. Vigyázó életre hív, számol a világ realitásaival. Mindenkinek ez az élete a kegyelemideje, most kell elhatározásra jutnunk és cselekednünk. Az élet páratlan lehetőség, magában hordja a megoldás lehetőségét. A jó iránti aktivitásra szólít fel, mindenkinek van befolyása a világ, és az emberek sorsának alakulására. Isten és ember együttműködéséből minden képzeletet felülmúló dolgok fakadhatnak. Isten szándéka az, hogy az embert boldoggá tegye. A világunk keretei között elérhető boldogság csak az eljövendő tökéletes boldogság reményén alapulhat. Valós boldogság tehát csak hit által lehetséges itt. Salamon gyötrő keresése nyomán visszatalált Istenhez, de élete nagy részét elvesztegette, királyként lehetősége lett volna még több embert igazságra segíteni.

"Ószövetségi bölcsességi könyvek" (szerk. Reisinger János), Bibliaiskolák közössége, 2002

A prédikátor könyve (összeállította Prancz Zoltán), Bibliaiskolák közössége, Budapest, 2007