A magas posztról
A magas poszton álló emberek háromszorosan szolgák: a fejedelem vagy az állam szolgái; a hírnév szolgái és feladataik szolgái. Így tehát nem szabadok, sem személyükben, sem tetteikben, sem idejüket illetőleg. Furcsa vágy az, amely a hatalom elnyerésére és a szabadság elvesztésére, vagyis a mások feletti hatalom megszerzésére és a maguk fölött való hatalom elvesztésére ösztönöz. Magas polcra kapaszkodni kínszenvedés, s a gyötrelemnek még nagyobb gyötrelem a bére, olykor pedig aljasság is: méltatlanságok árán jutni méltósághoz. A nagy állás sikamlós, s lejjebb csúszni egyenlő a bukással, vagy legalábbis a hatalom elvesztésével. Az emberek nem vonulhatnak vissza, amikor szeretnének, de nem is akarnak, amikor pedig ésszerű volna, még akkor is irtóznak attól, hogy visszatérjenek a magánéletbe, ha öregek vagy betegek.
Ha saját érzéseik alapján kell ítélniük, akkor a boldogságnak nyoma sincs bennük, mások azonban szívesen cserélnének velük, ezért csak másodkézből boldogok. A dúsgazdagok valójában idegenek önmaguknak, s ha terhes feladatokkal kerülnek szembe, nem érnek rá sem lelki, sem testi egészségük ápolására. Aki magas méltóságot visel, kénye szerint tehet jót és gonoszt. A becsvágy igazi és törvényes célja azonban az, hogy hatalmunkban álljon jót cselekedni. Az emelkedés célja az érdem és a jó cselekedetek, s tiszta lelkiismerettel pihenhetünk meg csak igazán. Hivatalod ellátásában a legjobb példák lebegjenek előtted, felhasználhatod a tapasztalatok összességét. Ne hagyd figyelmen kívül a rossz példákat sem, tudd, mit kell elkerülnöd. Törekedj arra, hogy magad is példát adj, amelyet követhetnek. Intézkedéseid következetesek legyenek, hogy az emberek előre tudhassák, mire számíthatnak, s add világosan okát, ha eltérsz a szabályoktól. Védd meg hivataloddal járó jogaidat, ne kezdeményezz hatásköri vitákat, inkább élj csöndben jogaiddal. Védd meg alárendeltjeid jogait is, tekintsd dicsőségnek, ha fődolgokban intézkedsz, s nem azt, hogy minden ügyben benne van a kezed. Fogadd el a segítséget és igényeld a jó tanácsot, fogadd jó szívvel a hozzád fordulókat.
A rang vétkei négyfélék: a halogatás, a megvásárolhatóság, a durvaság, és a könnyelműség. A halogatást illetőleg: az időpontokat tartsd be; intézd el, ami a kezedben van; ne intézz egy időben több ügyet. A korrupciót illetőleg: tiltsd el a magad és szolgáid kezét a kapástól, és az ügyfelek kezét is az adástól. Óvakodj a gyanútól is. Ami a durvaságot illeti: szükségtelenül szüli az elégedetlenséget; a szigor félelmet, a durvaság gyűlöletet ébreszt. Az engedékenységet illetőleg: az a megvásárolhatóságnál is rosszabb. Az, aki enged a követelőzésnek, vagy a személyes érdekeknek, az sosem jut a végükre.
Az antik mondás szerint nagy poszton ismerszik meg az ember. A derék jellem és nagy lélek biztos jele, ha a magas méltóság még jobbá teszi. Az erénynek magas polcon lenne a helye. Elődöd emlékével bánj méltányosan, hivataltársaid tiszteld. Ne éreztesd túlságosan rangodat társalgás közben, vagy ha magánemberként beszélsz ügyfeleddel, mondják csak inkább: a hivatalában egész más ember. (1597)
Francis Bacon "Esszék", Európa Könyvkiadó, Budapest, 1987