A feltámadás
A tudomány nem teszi lehetetlenné a csodákat, nyugodtan megvizsgálhatjuk a keresztyénség állítását, mi szerint Jézus feltámadt a halálból. A keresztyén közösség vezetői kezdettől erre alapozták az evangélium üzenetének érvényességét. Elég tehát megcáfolni a feltámadást, és a keresztyénség szertefoszlik.
A feltámadás valóságára a következőképpen következtethetünk::
1. Jézus halála: Nem lehetne feltámadás, ha Jézus valóban nem halt volna meg. A kivégzésről szóló beszámoló több ókori forrásban is megtalálható. Írt róla Josephus Flavius, Tacitus, és szemtanúként János. A római katonák nem törték meg Jézus lábszárát, mert már halott volt. Lándzsával átszúrták Jézus oldalát, ahonnan víz és vér folyt, ami erős tudományos bizonyíték Jézus halálára.
2. Jézus temetése: A Szanhedrin két tagja, József és Nikodémus temették el Jézus testét József magánsírjába. Más szemtanúk is látták hol volt a sír, ezért az asszonyok nem téveszthették el, amikor eljöttek a sírhoz. Jézus testét vászonba csavarták 35 kg illatszerrel, lehetetlen volt innen Jézusnak elszöknie. József biztosította a sírt egy nagy, lapos kővel, az eltávolítására több férfira lett volna szükség. A zsidó vezetők hivatalosan is lepecsételtették a sírt, és őröket állítottak, nehogy a tanítványok elvigyék Jézus testét, és feltámadást híreszteljenek.
3. Az üres sír: Az asszonyok üresen találták a sírt, amikor hétfőn eljöttek, hogy befejezzék Jézus testének bebalzsamozását. Az apostolok is elmentek megnézni a sírt, ők is üresen találták. A zsidó hatóságok voltak az elsők, akik bejelentették, hogy Jézus sírja üres, azt kezdték híresztelni, hogy a tanítványok ellopták a holttestet, amíg az őrök aludtak. De hihetünk az evangéliumoknak? Az evangéliumokat valószínűleg Kr. u. 50-100 körül írták. Addigra a Krisztus megfeszítéséről és eltemetéséről szóló hírek mindenütt elterjedhettek a zsinagógákban. Ha a történeteket később találták volna ki, akkor az emberek fikciónak látták volna őket. A keresztyének nem kockáztatták volna meg, hogy kitalált történeteket mondjanak a zsidó közösségeknek. Nincs okunk feltételezni, hogy ezek a beszámolók nem igazak. A hatóságok az őröktől tudták, hogy a sír üres, ezért ezt elismerve, saját magyarázatukkal akarták elvenni a keresztyén magyarázat erejét. A Krisztus ellenségeitől származó propaganda terjesztése a legkiválóbb történelmi bizonyíték arra, hogy Jézus üres sírja tény volt. Ha nem lett volna üres, a hatóságok bemutathatták volna Jézus testét.
4. A halotti leplek: János a sírban megtalálta a vászonból készült halotti lepleket, amelyek ugyanúgy hevertek ott, mint amikor még bennük volt a holttest. A test eltűnt, de mintha Jézus teste átment volna a halotti lepleken. Jánosnak nem volt kétsége afelől, hogy a természetfölötti bizonyítékát látja. Sírrablók nem hagyták volna ott az értékes lepleket és illatszereket, ha csak a testre lett volna szükségük, nem tekerték volna össze a lepleket. Az őrök miatt nem is gördíthették volna el észrevétlenül a követ.
5. Krisztus megjelenésének szemtanúi: A keresztyének a feltámadás után negyven napon át többször is találkoztak Krisztussal. Látták őt, beszéltek vele, megérintették, együtt is ettek vele. Nem lehetséges, hogy ötszáz ember hallucinált volna. Elsőként az asszonyok számoltak be a feltámadásról, akiket akkoriban nem tartottak alkalmas tanúknak. A tanúságtételnek csak akkor van értéke, ha az igaz, és könnyen ellenőrizhető. Az asszonyok tanúságtételének puszta említése a történelmi hitelesség további jele. A keresztyén Gyülekezet világméretű jelenléte vitathatatlan tény. Az első tanítványok ijedt csoportjából hirtelen erőteljes, nemzetközi mozgalom robbant ki, amely gyorsan elterjedt az egész világon. Az első tanítványok ráadásul zsidók voltak, akik nem a más nemzetek lelkes megtérítéséről ismertek. Mi erre a magyarázat? A Gyülekezet nem azért jött létre, hogy erkölcsi megújulásért harcoljon, hanem azért, hogy tanúsítsa: Isten beavatkozott a történelembe, feltámasztotta Krisztust, és a nevében bűnbocsánat nyerhető. A feltámadás üzenete volt a középpontban. A kritikusok 2000 éve elkeseredetten igyekeznek hiteltelenné tenni a feltámadást, mindhiába, a bizonyítékok egyszerűen túl erősek.
John Lennox "Megmagyarázhat- mindent a tudomány?", Evangéliumi Kiadó, Budapest, 2021